Get Adobe Flash player

Zapraszamy do kina "Metalowiec" na przegląd współczesnego kina węgierskiego. W ramach imprezy towarzyszącej I Polsko-Węgierskiemu Forum Gospodarczemu będziemy mogli obejrzeć pięć filmów. Pierwsza projekcja już 13 czerwca o godz. 15:00. Wstęp wolny.

Zaprezentowane zostaną następujące produkcje:

Życie agenta, 2004, 82 min., reż. Gábor Zsigmond Papp

Węgierska tajna policja miała opinię jednej z najskuteczniejszych. W jej archiwach znaleziono wiele filmów instruktażowych, z których funkcjonariusze dowiadywali się jak werbować współpracowników, przeszukiwać mieszkania, zakładać podsłuchy i śledzić podejrzanych. Montaż tych materiałów mówi o naturze totalitaryzmu więcej niż setki naukowych dysertacji. Śmieszne i straszne zarazem.

Puskás Hangary, 2009, 116 min., reż. Tamás Almási

Fascynujący dokument o legendzie węgierskiego futbolu. Ferenc Puskás był gwiazdą i kapitanem legendarnej węgierskiej Złotej jedenastki z początku lat 50. W wieku 12 lat porzucił szkołę i już jako nastolatek stał się profesjonalnym piłkarzem. Puskás grał w olimpijskiej reprezentacji Węgier, która zdobyła złoty medal na Olimpiadzie w 1952 roku. Na skutek powstania węgierskiego Puskás opuścił Węgry w roku 1956 i wyemigrował do Hiszpanii, gdzie grał w Realu Madryt, z którym trzy razy zdobył Puchar Europy Mistrzów Krajowych. Ówczesna drużyna Realu Madryt z Puskásem i Alfredo di Stéfano w składzie jest uważana za najlepszy klubowy zespół w historii piłki nożnej. W całej klubowej karierze piłkarz zdobył 511 goli, co stawia go na trzecim miejscu w historii za Pelém i Jozefem Bicanem. W następnych latach Puskás był trenerem w takich krajach jak Hiszpania, Australia, Włochy, aż po upadku komunizmu objął posadę selekcjonera reprezentacji Węgier.

Siłą filmu jest duża ilość materiału archiwalnego, bezpośrednio pokazującego wewnętrzną siłę piłkarza, czyniąc z jednostkowej historii nieomal symboliczną przypowieść o walce z zawirowaniami powojennej historii naszej części Europy.

Julia, 2004, 114 min., reż. Istvan Szabó

Bajka o miłosnym szaleństwie i zemście osadzona w świecie teatru Londynu lat 30. Królująca na scenie, znudzona sukcesem i sławą gwiazda Julia Lambert zakochuje się w młodym Amerykaninie i nawiązuje z nim romans. Kiedy stwierdza, że Tom to tylko karierowicz, którego prawdziwą miłością jest ambitna początkująca aktorka Avice Crichton, Julia zaczyna planować bolesną zemstę.

Kontrolerzy, 2003, 105 min., reż. Nimród Antal

Opowieść o młodym człowieku o imieniu Bulcsu, który uciekając od swojego dotychczasowego życia podejmuje pracę jako kontroler w metrze. Jego życiem od tej pory rządzą proste zasady. Ludzie, którzy chcą jeździć metrem, muszą kupić bilet. Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy faktycznie to zrobili. Życie Bulcsu zmienia się na lepsze. Dobrze się czuje w "rodzinie" kontrolerów, a z czasem poznaje dziewczynę, której nie jest obojętny. Jednak, aby zdobyć jej serce, Bulcsu będzie musiał udowodnić swoją wartość. Pasażerów metra nęka tajemniczy zakapturzony mężczyzna, który - jak do tej pory - pozostaje nieuchwytny. Bulcsu podejmuje się go złapać...

Chłopcy z Budakeszi, 2006, 112 min., reż. Pál Erdős

Adaptacja autobiografii powieści „Lustro dzieciństwa” Istvána Kovácsa, byłego konsula Republiki Węgierskiej w Krakowie, tłumacza literatury na język polski. Jej bohaterowie, dorastający chłopcy, dostają twardą lekcję życia w kraju próbującym otrząsnąć się z wojennej traumy i rządów wielbicieli Stalina. Inspiracją dla autora był pomnik Małego Powstańca, stojący pod murami warszawskiej Starówki.

Szczegóły na plakacie

KINO WEGIERSKIE CZERWIEC

duze logo WIK 800

 

 

 


 

Organizator:                       Współorganizatorzy:            Patronat naukowy:  
Herb promocyjny100                      Powiat Krasnik100   Hajduboszormeny100   KIG100            UMCS200

Serwis jest częścią portalu http://krasnik.pl/                                                                                                Copyright © 2013 by Urząd Miasta Kraśnik